Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net

Ky është sekreti për një tru të shëndetshëm

veze_1487620494-3722671

Hulumtimet e mëparshme i kanë lidhur vezët me sulmet në zemrë dhe presionin e lartë të gjakut. Ato janë të njohura gjerësisht për rritjen e rrezikut të sëmundjes Alzheimer tek të rriturit. Por tani shkencëtarët thonë se konsumimi i vezëve mund të rrisë vetëm pak nivelet e kolesterolit në gjak. …

Read More »

Si të stimuloni vjelljen?

vjellja

Mundimi dhe vjellja janë shenjë që diçka nuk është në rregull në organizmin tuaj. Ndonjëherë për shkak të ndonjë virusi apo për shkak të helmimit nga ndonjë ushqim, paraqiten simptomat e vjelljes. Mirëpo, jo të gjithë e kanë të lehtë të vjellin. Shumë persona pavarësisht se ndjejnë mundim, e kanë …

Read More »

Çaji i mollës largon gurët në veshka

caj-molle

Ndoshta nuk kemi dëgjuar shpesh për të, por çaji i mollës është një nga më të mirët që ekziston. Molla jo pa qëllim quhet “fruti i artë”, pasi jo vetëm që përdoret si frut freskues, por shërben edhe për përgatitjen e lëngjeve dhe uthullës. Fruti i mollës për shkak të …

Read More »

Brenda vezës u gjet edhe një tjetër më e vogël (Video)

Brenda-vezës-u-gjet-edhe-një-tjetër-më-e-vogël-foto-780x439

Në Britani të Madhe është filmuar momenti i çuditshëm, kur brenda një veze shumë të madhe, ka dalë edhe një tjetër më e vogël. Në videon e postuar më poshtë, shihet teksa thyhet lëvozhga, ndërsa familjarët dëgjohet duke lëshuar zëra nga befasia, transmeton Telegrafi. Pasi është zbrazur pjesa e brendshme, …

Read More »

Magjitë e kuzhinave italiane dhe turke? Musaka-picë

magjia-780x439

Përbërësit: ▪ 700 g patate ▪ 150 g proshutë ▪ 200 g kaçkavall ▪2 dl lëng domateje Përgatitja: Patatet qëroni, zieni, pritni në rrathë dhe rendisni në vaj në një enë rezistuese ndaj zjarrit. Sipër patateve qitni lëngun e domateve nga shishja, pastaj rendisni proshutën, bluani kaçkavallin në rende dhe …

Read More »