Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net

Shkencëtarët zbulojnë pse kemi nevojë për gjumë

3cc5dc2c00000578-4186116-image-a-8-1486076082545_1486137747-9640884

Gjumi është thelbësor për të pastruar mendjen tonë nga kujtimet e së djeshmes, kanë gjetur dy studime të reja. Edhe pse e kalojmë një të tretën e jetës të pavetëdijshëm dhe të paralizuar, shkencëtarët ka kohë që janë habitur nga ajo çfarë ndodh gjatë orëve që jemi në gjumë. Por …

Read More »

Pse domatet e kanë humbur shijen?

domatet_1486143502-7348396

Kultivimi i domateve për qëllime komerciale në dekadat e fundit ka çuar në humbjen graduale të shijes së saj të veçantë, ndërsa shkencëtarët kanë konfirmuar tashmë se kjo nuk ka ndodhur rastësisht. Një ekip ndërkombëtarë i ekspertëve ka studiuar rreth 400 lloje të domates, nga modernet deri te më të …

Read More »

Si të parandalohet kanceri me aspirinë?

aspirina_1486146401-836282

Hulumtimi më ri tregon se një dozë e vogël e aspirinës mund të ndihmojë në parandalimin e formimit të qelizave të kancerit dhe shpjegon se si ndodhë. Kanceri është shkaktari kryesor i sëmundjeve dhe vdekjes në mbarë botën, ndërsa përhapja e tij është parashikuar që të rritet në vitet e …

Read More »

Ja si të dallohet orizi i vërtetë nga i falsifikuari

orizi_1486147355-9556947

Në ditët e fundit, policia në të gjithë botën ka konfiskuar tre tonë me oriz të falsifikuar, shumica e të cilit vjen nga Laosi. Fjala është për orizin nga raftet e dyqaneve kineze, përkatësisht varieteteve të shtrenjta të orizit “wuchang”, i cili është bërë prej plastikës. Ky “oriz” është një …

Read More »

Drejtoni kaçurrelat pa “hekurosje” flokësh (Foto)

kaqurrelat (1)

Damat me flokë kaçurrela zakonisht do të dëshironin të kenë flokë të drejta, ndërsa ato të cilat kanë të tilla ëndërrojnë kaçurrelat… Nëse dëshironi t’i rrafshoni tallazet natyrale pa hekurosje e cila i dëmton qimet, këtë mund ta bëni në mënyrë të thjeshtë – me tharje të ftohtë. Lani flokët, …

Read More »