Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net

Bimët dhe mëlmesat për mbrojtje nga sëmundjet

e83f5db9d5090464cfc8a9f69e578328

Herën tjetër kur të sëmureni, kapërceni shkuarjen te mjeku. Zgjidhja për problemet tuaja, besoni apo jo, gjendet në dollapët e kuzhinës. Gjyshërit tanë shpesh janë drejtuar nga bimët dhe mëlmesat për t’u mbrojtur nga sëmundjet. Nëse keni probleme shëndetësore apo tashmë përdorni ilaçe apo trajtime tjera, këshillohuni me mjekun para …

Read More »

Zbulohet paraziti që rrit fertilitetin tek gratë

zbulohet-paraziti-q-euml-rrit-fertilitetin-tek-grat-euml_hd-780x439

Sipas një studimi të bërë tek 986 nëna indigjene në Bolivi, veprimi i të ashtuquajturit ascaris lumbricoides “lehtëson” zhvillimin e dy shtatzënive më shumë. Infeksioni i provokuar nga një krimb parazitar mund të rrisë fertilitetin tek gratë. Dhe siç rezulton nga një studim nga ‘Universiteti i Kalifornisë” i kryer në …

Read More »

Kur hepatiti akut shndërrohet në kronik (FOTO)

349153-780x439

Shkencëtarët pranë Qendër Helmholtz në Braunschweig demonstrojnë mënyrën se si reagon sistemi imun te një infeksion me hepatit B. Burimi: Helmholtz Association of German Research Centres Për ta vërtetuar këtë, shkencëtarët kanë ekzaminuar incidencën dhe llojet e qelizave speciale mbrojtëse, qelizat T-Helper, së bashku me rolin e tyre në zhvillimin …

Read More »

Ja çfarë s’duhet të hani në varësi të grupit të gjakut

grup-gjaku-ushqime_1462007181-3713148-780x439

Nëse jeni duke u përpjekur të humbisni peshë apo të përmirësoni shëndetin tuaj të përgjithshëm, mundohuni të keni parasysh ushqimet që duhet dhe s’duhet t’i hani në varësi të grupit të gjakut. Dr Peter J. D’Adamo është krijuesi i dietës ushqimore bazuar në llojin e gjakut që keni. “Kur flasim …

Read More »

Mos eliminoni karbohidratet!

womaneating-780x439

Shpesh, karbohidratet shihen si gjëja e parë që duhet eliminuar. Por, Aisling Pigott, një eksperte britanike ushqimi, thotë se patatet, orizi, makaronat dhe buka kanë pak kalori dhe shumë vitamina, kështu që janë shumë të ushqyeshme. “Karbohidratet shndërrohen në glukozë kur qarkullojnë në organizëm. Kjo glukozë “magazinohet” në muskuj dhe …

Read More »

Mësoni si të kujtoheni ku i keni lënë çelësat, kuletën…

knoteblogforget

Njerëzit gjatë ditës harrojnë të paktën tri gjëra, por shqiptimi i tyre me zë të lartë, gjumi më i gjatë dhe relaksimi mund t’ju ndihmojnë në kërkimin e informatave të harruara, zbulon studimi. Për shkak të obligimeve të shumta harrojmë gjërat më elementare: ku i kemi lënë çelësat apo a …

Read More »

Rezonanca Magnetike ?

Dr.Admir-Sulovari

Rezonanca Magnetike është një degëzim i radiologjisë e cila përdoret për të përftuar imazhe nga brendësia e trupit dhe për të analizuar sëmundjet të cilat ndodhën në organizmin e pacientit. Dr. Admir Sulovari Radiolog Spitali Amerikan, Kosovë Rr. “Shkupi”, Nr.25, Prishtinë +381 38 221 661 +377 49 933 976 admir.sulovari@spitaliamerikan.com …

Read More »

Dhëmbë të bardhë dhe seksi me vetëm dy përbërës!

Teeth-780x439

Përbërësit: – Disa lugë gjelle sodë buke – Mjaftueshëm lëng limoni apo ujë për të formuar një pastë – Një furçë të dhëmbëve Sodën e bukës e përzieni me lëng limoni (apo ujë) për të formuar një pastë. Pastën e krijuar e qitni në furçën e dhëmbëve dhe e lini …

Read More »