Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net

Dr.Hedvig Kadriu: Kam mjekuar më shumë se 750.000 pacientë

10521900_10153561129513136_2812798254896589538_n

Dr. Hedvig Kadriu përmes rrjetit social facebook ka falënderuar të gjithë miqët kolegët dhe pacientët të cilën i kanë uruar pensionimin nga Spitali Amerikan në Prishtinë. Në profilin e tij në facebook dr Dr Hedvig Kadriu ka thënë se gjatë karrierës së tij mjekësore 41 vjeçare ka mjekuar më shumë …

Read More »

Preparatet kryesore natyrore kundër djersitjes

00_12_1459834914711031848

Djersitja është mekanizëm i natyrshëm për ta mbajtur stabile temperaturën trupore. Por, disa njerëz mund të djersiten së tepërmi, gjendje e cila në mjekësi quhet hiperhidrozë. Ja preparatet natyrore që ndihmojnë kundër djersitjes së tepërt 1. Uthulla e mollës Uthulla e mollës është nënë e të gjitha preparateve natyrore dhe …

Read More »

Humbni shtatë kilogramë për 14 ditë me këtë dietë

Dieta-Dukan1-dieta-shpejte-bie-pesha_thumb

Kjo dietë është e përsosur për çdo njeri që nuk dëshiron të mendoj se çfarë duhet të hajë, pasi plani i kësaj diete është shumë i thjeshtë. Kjo dietë ka pak përbërës dhe zgjatë 10 deri 14 ditë. Produktet që mund t’i konsumoni gjatë kësaj diete: -Dy vezë të ziera, …

Read More »

Pesë shenjat e hershme të kancerit të mushkërive

kanceri-i-mushkerise

Kanceri i mushkërive është një nga llojet më të përhapura të kancerit që prek rreth 402.326 amerikanë. Ky lloj kanceri ka norma shumë të larta vdekshmërie, rreth 27% e të gjitha vdekjeve vijnë si pasojë e kancerit të mushkërive. Ashtu si çdo lloj kanceri tjetër, zbulimi në faza të hershme …

Read More »

Më shumë kanceroze cigaret elektronike

cigare-elektrike

Cigaret elektronike përmbajnë një sasi dhjetëfish të substancave kanceroze krahasuar me cigaret e rregullta thekson një studim i fundit japonez. Këto cigare elektronike mund të përmbajë deri në dhjetë herë më shumë  substanca të caktuara kancerogjene se sa cigaret normale, kjo sipas një studimi të ri japonez. Ky njoftimi është …

Read More »

Hudhra ngadalëson plakjen

hudhra-e-vogel

Ata thonë se një përbërës te hudhra ofron mbrojtje për trurin kundër plakjes dhe sëmundjeve. Madje edhe mund të parandalojë sëmundjet neurologjike që lidhen me moshën si Alzheimeri dhe Parkinsoni. Kërkuesit nga universiteti i Mizurit zbuluan se një karbohidrat në superushqimin është çelësi. “Hudhra është një nga përbërësit më të …

Read More »

Studimi : Mos u mundo të kujtosh sepse…harron

shendeti-2

Angli  –  Duke u përpjekur për të bërë të njëjtën gjë për të kujtuar diçka, është përgjegjës për faktin se do harrojmë shumë gjëra të tjera. Kjo doli nga një studim i ri britanik shkencor që vjen për të sjellur dritë si një nga misteret më të mëdha: “Pse njerëzit …

Read More »

Kujdesi më i mirë për dhëmbët është çaj me qumësht

dhembet-ne-focus-2

Shkencëtarët nga Kanadaja kanë gjetur se pirja e çajit me qumësht mbron dhëmbët nga njollat e shumta. Në fakt, efekti mbrojtës i qumështit është më e fuqishme se zbardhja e arritur me pasta të veçanta dhe aq efektive sa disa produkte zbardhues të përmendura në “International Journal of Dentare Higjiena» …

Read More »

Kaloritë nga sheqeri e keqja më e madhe

mbipesha-ne-focus-1

Pritini përdorimin e sheqerit për nëntë ditë dhe ju do të shihni rezultate dramatike, thotë studimi i fundit. Pediatri-endokrinolog Robert Lustig beri test në doza ditore të sheqerit duke trajtuar 43 fëmijë mbi peshë trupore , si rezultat duke përmirësuar ndjeshëm shëndetin e tyre. Heqja e plotë e sheqerit nga …

Read More »