Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net

Ja receta që ju ndihmon për gjumë të mirë

gjume_1485915194-9655856

  Jeta stresuese, zgjedhja e keqe e ushqimit dhe aktivitetet e pamjaftueshme fizike, ndikojnë në pagjumësi. Pagjumësia pengon shumë njerëz dhe mungesa e gjumit ka ndikim negative në jetën tonë. Përbërësit: 1 trangull 1 copë xhinxher (ose një lugë gjelle) 1 limon ( përdoret lëngu i limonit) 1 mollë jeshile, …

Read More »

Çfarë tregojnë puçrrat për shëndetin tuaj

pucrrat_1485912067-2510690

Puçrrat! Sa herë që shkruajmë apo lexojmë këtë fjalë, na vjen shumë natyrshëm të gjejmë pasqyrën e parë dhe të shohim nëse kemi ndonjë të tillë në fytyrë. Janë ankthi i pashmangshëm i çdo femre, sidomos nëse na duhet të marrim pjesë në ndonjë ngjarje të rëndësishme. Sipas mjekësisë kineze, …

Read More »

Ju vijnë fatura të larta? Këta janë harxhuesit më të mëdhenj të rrymës që i keni në shtëpi!

f_1485932725-1372198

Në kuzhinën tuaj ndodhen dy harxhuesit më të mëdhenj të rrymës elektrike – frigoriferi dhe shporeti elektrik. Frigoriferi harxhon më shumë pasi që patjetër duhet të punojë vazhdimisht, ndërkaq shporeti elektrik pasi që për një orë tërheq më së shumti energji elektrike. Bojleri do të ju harxhojë 60 kilovatë-orë nëse çdo …

Read More »

Ja shenjat e hershme të autizmit

a_1485930240-1673058

Kohët e fundit, në spitalin e fëmijëve në Boston, mjekët kanë zhvilluar disa teste të cilat kanë konsistuar në analizimin e aktivitetit të trurit tek bebet me moshë 9-mujore, fëmijë të cilët konsideroheshin prej tyre si “faktorë rreziku” duke qënë se në familjen e tyre ka qënë një tjetër fëmijë …

Read More »

Rëndësia e transfuzionit të gjakut (Video)

Blood-Transfusion-Bags-780x439

Transfuzioni i gjakut nuk ka qenë një ndër opsionet e trajtimit mjekësor në fillimet e viteve 20-ta. Por, me zbulimin e grupeve të tij, filluan të kuptohen përfitimet që ofronte. Transfuzioni i gjakut përdoret për të stabilizuar gjendjen apo edhe për të shpëtuar jetën e dikujt. Ndikim të madh ka …

Read More »

A është më mirë të hiqet vetëm tumori apo i tërë gjiri: rezultate të reja mbi dilemën MASTEKOMIA apo LUMPEKTOMIA

k-7-780x439

Është e njohur që vetëkontrolli dhe intervenimi i shpejtë janë shpëtimi kryesor në luftën kundër kancerit të gjirit, mirëpo a sjell më shumë shanse mastekomia në krahasim me ndërhyrjen kirurgjike klasike që përgjithmonë ta mposhtim sëmundjen? Hulumtimi ka treguar që femrat të cilat në fazën e hershme zbulojnë kancerin e …

Read More »