Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net

Pesë rregulla të arta për të jetuar pa keqardhje të kaluarën

5186128417_c2481d33c5_o-780x439

Kujtimet ndonjëherë transformohen në “frena dore”, që na ndalojnë të shijojmë të tashmen! Por historia jote mund të kthehet në një trampolinë për të ardhmen! Ndonjëherë, duke menduar për të kaluarën, jemi të bindur se nuk kemi mbledhur rastet. Por ato kujtime nostalgjike, mund të transformohen në një ‘kafaz’ që …

Read More »

Si ta shohësh jetën ndryshe në 24 orë?

030316-N-3783H-709
The Arabian Gulf (Mar. 16, 2003) -- U.S. Navy Ensign Katharine Poole watches through binoculars for any surface contacts from the bridge aboard the guided missile cruiser USS Shiloh (CG 67). The Shiloh is deployed and on station in support of Operation Enduring Freedom.  U.S. Navy photo by Photographer's Mate 2nd Class Bob Houlihan.  (RELEASED)

Teknikat e psikologjisë pozitive dhe të zhvillimit personal na ndihmojnë të gjejmë një gjendje pozitive të shpirtit. Ja disa ushtrime për organizimin e një dite të zakonshme. Një filozof thotë: “Nëse pesimizmi është i lidhur me humorin, optimizmi ka të bëjë me vullnetin”, e thënë ndryshe: nëse emocionet negative dhe …

Read More »

Nuk do të besoni se çfarë i bën trurit tuaj zëri i nënës

20x350-2-780x439

Shkencëtarët e Universitetit Stanford në Kaliforni kanë konstatuar që truri i fëmijës reagon ndryshe dhe më aktivisht ndaj zërit të nënës, gjë që deri diku sqaron dukurinë që njerëzit shpesh kanë ndjenjën që në kokë dëgjojnë zërin e nënës. Truri zërat i regjistron dhe i percipon me pjesën e veçantë, …

Read More »

Femrat që dëshmuan se bukuria e vërtetë nuk njeh kufij

preview-650x341-98-1457959341-1_1463860315-6137789

Këto modele janë duke e ndryshuar komplet idenë moderne të bukurisë. Ato po e shfaqin origjinalitetin e tyre dhe po tregojnë se janë unike. Ato nuk janë si gjithë modelet e tjera. Këto modele më poshtë të mbledhura nga Gazeta Express, tregojnë se bukuria e vërtetë nuk njeh kufij. Chantelle …

Read More »

Ja çfarë i bën dashuria trupit tuaj

preview-650x341-98-1463664406_1463863148-1697137

Të gjithë e dinë se dashuria na bën të ndjehemi mirë, por çfarë thotë shkenca për të? Këto janë efektet e dëshmuara shkencore që dashuria ka në trupin dhe mendjen tuaj: Dashuria është një qetësues natyral i dhimbjeve Studime të ndryshme kanë treguar se oksitocini (një përbërës në tru i …

Read More »

Kunguj të mbushur me perime dhe salcë kosi

fk-8

Përbërësit: ▪ 4 kungull (të freskët) ▪ 120 gr salcë kosi ▪ 50 gr djathë i bardhë ▪ 1 qepë (mesatare) ▪ 2 spec i kuq ▪ 1 tufë majdanoz ▪ rigon (i thatë) ▪ 1 kokërr domate (mesatare) ▪ kripë ▪ piper ▪ vaj ulliri Përgatitja: Pastroni kungujt në …

Read More »