Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net
Home / KURIOZITET / A mos e ka gjetur mjekësia kineze ilaçin e leukemisë?

A mos e ka gjetur mjekësia kineze ilaçin e leukemisë?

auto_ilaci1479480610

Një bimë mjekësore që rritet në Kinë sulmon leukeminë deri në mposhtje të saj, shkruan Daily Mail. Pacientëve të sëmurë rëndë u ishte dhënë “homoharringtonine”, ilaç ky i përgatitur nga gjethet e trungut të bërshenit, deri sa u pane përmirësime të habitshme. Të gjithë pacientët që kishin marrë pjesë në studim vuanin nga “acute myeloid leukemia”, një lloj i kancerit agresiv i qelizave të bardha të gjakut.

20 nga 24 pacientët që trajtuar me ilaçin “homoharringtonine”, plus një ilaç mjekësor që kishte forcuar efektin e tij, ndërsa që të gjitha shenjat e kancerit ishin zhdukur. Një grua 76 vjeçe ishte trajtuar për një vit, dhe ishte shëruar, përkundër faktit se ilaçi nga bima i ishte dhënë për vetëm pesë muaj. Duke i përmbledhur rezultatet, një botues në revistën “Science Translational Medicine”, ka thënë: ‘”Acute myeloid leukemia” është sëmundje e rrezikshme dhe nevojitet trajtim nën rrethanat më të mira. Trajtimi ka treguar rezultate premtuese ku në studim ishin përfshirë pacientë të moshuar që kishin dështuar për t’u shëruar në trajtimet e mëhershme, që na japin shtytje për zhvillimin e mëtejshëm të ilaçit”.

(Visited 14 times, 1 visits today)

About Lajme

Check Also

Çiljeta flet për lidhjen me Alban Hoxhën: S’na pëlqen të jemi çift showbizi

Këngëtarja Çiljeta Xhilaga më në fund ka pranuar historinë e dashurisë me portierin e “Partizanit”, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

// Edit your activity's layout XML file to include a // RelativeLayout to contain the AdView: ... // In your activity's onCreate function, construct the AdView, // add to the container view and load the ad: private AdView adView; @Override public void onCreate(Bundle savedInstanceState) { super.onCreate(savedInstanceState); ... RelativeLayout adViewContainer = (RelativeLayout) findViewById(R.id.adViewContainer); adView = new AdView(this, "938290939641711_938305336306938", AdSize.BANNER_320_50); adViewContainer.addView(adView); adView.loadAd(); }