Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net
Home / LAJME / NATO i ndalon Serbisë radarin për kontrollin ajror në Kosovë

NATO i ndalon Serbisë radarin për kontrollin ajror në Kosovë

img_9907

NATO ia ka ndaluar Serbisë që të marrë radarin për kontrollinajror mbi derbinë, por që Serbia është duke punuar dhe aktualisht SMATSA është në finalizim e lejeve, dokumentacionin e projektit dhe përgatitjen e tokës për ndërtimin e kullës në aeroportin “Nikola Tesla”, radarin primar dhe sekondar në Beograd dhe në Besna Kobila afër Vranjës, dhe se është duke punuar në përmirësimin e sistemit në përputhje me kontrollin më modern të trafikut ajror në Evropë.

Lajmin e ka konfirmuar drejtori i kontrollit ajror të Serbisë dhe Malit të Zi (SMATSA), Radojica Rovçanin.

“Radari në Besna Kobila afër Vranjës, ndërtimi i të cilit do të fillojë vitin e ardhshëm, është shumë i rëndësishëm për jugun e Serbisë, pas mbylljes së Kopaonikut.

Falë tij, ne do të shohim gjithë Ballkanin dhe nuk do të varemi nga radari që nuk po na e kthen NATO.

Ne kemi kërkuar në mënyrë të përsëritur që NATO-ja të na e kthejë atë radar, të paktën atë civil, por ata e kanë lidhur këtë me hapësirën e ulët ajrore mbi Kosovën dhe ne kemi vendosur të mos presim, por të ndërtojmë”, ka thënë Rovçanin.

(Visited 81 times, 1 visits today)

About apachekla99

Check Also

1-505-780x439

Elefanti për pak sa nuk i mbyt turistët të cilët po e fotografonin (Foto/Video)

  Një elefant i dhunshëm për pak sa nuk i mbyti disa vizitorë, kur me …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *