Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net
Home / KURIOZITET / Si të largoni mykun dhe kërpudhat nga lëkura?

Si të largoni mykun dhe kërpudhat nga lëkura?

myku2

Myku i lekures eshte nje semundje e cila lind si pasoje e shtimit te djerses. Si rrjedhoje e ketij fenomeni ulet ph i aciditetit te lekures duke krijuar keshtu kushte te favorshme te zhvillimit te mykut qe jane shkaktare te semundjes mykotike.

Zakonisht nga kjo semundje preken njerez qe bejne profesione te ndryshme dhe qe jane te detyruar te mbajne kepuce sic jane ushtaraket policet dhe disa profesione te tjera. Myku shfaqet kryesisht midis gishtave te kembeve por nuk mund te perjashtohen edhe vende ne pjese te ndryshme te trupit.

Personat te cileve iu eshte krijuar myku ne fillim kane skuqje ne vendin e shfaqjes se tij carje te lekures dhe iu krijohen disa flluska qe pas disa ditesh zverdhen pra qelbezohen dhe keshtu shfaqen shenjat e infeksionit.

Kjo mund te quhet dhe nje myk i infektuar. Per te kuruar nje pacient qe ndodhet ne kete gjendje fillimisht duhet trajtuar ne dy pista qe jane shkaku i shfaqjes se kesaj semundjeje dhe e dyta infeksioni dytesor.

Për fat të mirë, ekzistojnë zgjidhje të ndryshme në shtëpi që luftojnë kërpudhat dhe parandalojnë përhapjen e tyre në zona të tjera të trupit.

Njëra prej tyre që ju merr vetëm pak kohë për t’u përgatitur, ka vetëm dy përbërës.

Përbërësit:
1 lugë gjelle vaj rigoni
1 lugë gjelle vaj ulliri

Përgatitja:

Shtoni vajin e ulliri dhe atë të rigonit në një filxhan dhe përziejini me një lugë të vogël.

Aplikojeni dy herë në ditë, çdo ditë në zonën e lëkurës së prekur nga myku apo kërpudhat.

Do të shihni që me kalimin e ditëve ato do të përthahen dhe do të zhduken tërësisht.

(Visited 422 times, 1 visits today)

About Lajme

Check Also

‘Pallua mbron nga syri i keq’, njihuni me historinë e këtij shpendi shumëngjyrësh

Pallua është shpend shumë i përhapur në Indi.Haset në pyje, fusha me barëra të larta, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

// Edit your activity's layout XML file to include a // RelativeLayout to contain the AdView: ... // In your activity's onCreate function, construct the AdView, // add to the container view and load the ad: private AdView adView; @Override public void onCreate(Bundle savedInstanceState) { super.onCreate(savedInstanceState); ... RelativeLayout adViewContainer = (RelativeLayout) findViewById(R.id.adViewContainer); adView = new AdView(this, "938290939641711_938305336306938", AdSize.BANNER_320_50); adViewContainer.addView(adView); adView.loadAd(); }