Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net
Home / LAJME (page 211)

LAJME

Aplikacioni që skanon lëkurën për të zbuluar kancerin

kanceri-i-lekures-1

Teknologji – A mund të zbuloni rrezikun nga kanceri i lëkurës përmes një fotoje? Aplikacioni i ri i smartfonëve analizon fotot e nishaneve dhe mat rrezikun që i kanoset çdo personi nga melanoma Kërkimi për simptomat mjekësore është një praktikë shumë e përhapur, por që shpesh i lë njerëzit me më …

Read More »

Keni dhimbje gjunjësh? Është e nevojshme të humbisni peshë

dhimbja-e-gjuneve-3

Shëndeti – Dhimbja e gjunjëve, e cila nuk kalon kurrë, limiton veprimet më të vogla të jetës së përditshme. Si mund të mos vuani më nga një bezdisje e tillë?  Zgjidhja reale nuk fshihet pas ilaçeve dhe lidhet shumë me obezitetin Dhimbja e gjunjëve, e cila nuk kalon kurrë, limiton veprimet …

Read More »

Studimi: Duhanpirja sjell më shumë dëme se ç’mendohet

dentisti

Shëndeti – Rezultatet e një studimi të kohëve të fundit në Gjermani e thellojnë edhe më shumë idenë mbi dëmet që sjell konsumimi i duhanit, duke u përqendruar sidomos te dëmet e tij në shëndetin e dhëmbëve Kanceri, infarkti kardiak, apopleksia – duhanpirja favorizon shumë vuajtje e sëmundje dhe kjo është …

Read More »

Dieta pastruese pas festave të fundvitit

Dieta-detox-3

Shëndet – Gjatë këtyre ditëve, pothuajse çdokush e ka tepruar me të ngrënit e shumtë e me të pirit alkool pa masë. Ndaj e rastit është të dini se si mund të lehtësoheni sa më shpejt, duke ndjekur një dietë të ekuilibruar Gjatë drekave dhe darkave të festave mund të ndodhë …

Read More »

Si mund ta kuroni shëndetin me ujë

pini-uje-1

Shëndeti – Hidratimi është rregulli i parë i bukurisë, brenda dhe jashtë: ja udhërrëfyesi që ju mban të rinj dhe të freskët si fizikisht ashtu edhe psikologjikisht Trupi njerëzor, në pjesën më të madhe të tij, përbëhet nga uji: deri në 75-80% te të sapolindurit, ndërsa përmbajtja e tij ka tendencë …

Read More »

9 muskuj që i neglizhojmë gjatë stërvitjes në palestër

muskujt-dhe-shendeti-3

Shëndet & Sport – Duke dashur të nxjerrim në pah vetëm disa prej muskujve që na bëjnë të dukemi “fit” në sytë e të tjerëve, harrojmë se duhet të merremi seriozisht edhe me disa “të harruar”, në mënyrë që koha që ia dedikojmë stërvitjes, të mos na shkojë dëm Muskujt tanë …

Read More »

OBSH: Taksoni ushqimet dhe pijet e dëmshme për shëndetin

obesiteti-2-200x200

Thirrja – OBSH-ja sugjeron taksim të ushqimeve të pashëndetshme, ndërsa obeziteti është bërë faktor problematik edhe në kontinentin e Azisë dhe Afrikës. Raporti më i fundit i OBSH-së ka disa sugjerime interesante për të frenuar obezitetin Shkaktuar nga sasia më e madhe e yndyrave dhe sheqerit në ushqime dhe pije në …

Read More »