Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net
Home / KURIOZITET (page 2)

KURIOZITET

Mos pini ujë gjatë ushqimit, ja pse

uji-ushqim_1488304074-9224441

Pse uji nuk është i mirë për t’u pirë gjatë ngrënjes së ushqimit? Dietologia Robin Joukilis, në librin e saj “Go with your gut” (Ecni me lukthin tuaj) pretendon se kjo shprehi dëmton tretjen dhe thithjen e materieve ushqyese në organizëm. Pirja e ujit para dhe gjatë ushqimit është shprehi …

Read More »

Lëkurë perfekte, vetëm me uthull e sodë bikarbone

lekura_1488248323-1028050

Ëndrra e shumë grave është që të kenë një lëkurë perfekte të fytyrës. Por për të arritur një gjë të tillë, ju duhet të kujdeseni vazhdimisht për lëkurën e fytyrës suaj, pasi gjatë viteve, mund të pësojë ndryshime. Për këtë arsye, shumë gra preferojnë të përdorin medikamente të ndryshme, të …

Read More »

A janë të dëmshme vezët? Ja çfarë thonë ekspertët

vezetb_1488251598-7029160

Vezët janë një ushqim i shëndetshëm kur ato janë të shëndetshme. Çfarë do të thotë kjo? Ju duhet të zgjidhni vezë organike që nuk përmbajnë hormone apo elementë të tjerë, që mund të rezultojnë të dëmshëm për shëndetin. Veza këshillohet të shtohet në menunë ditore, por duhet të konsumohet në …

Read More »

Mbani minjtë larg shtëpisë tuaj me këtë metodë

minj_1488280386-638264

Nëse po keni probleme nga minjtë, duhet ta zgjidhni këtë problem sa më shpejtë që të jetë e mundur, nëse nuk dëshironi që shtëpia juaj të mbushet me këso krijesash të vogla të cilat mund t’ua dëmtojnë shëndetin. Kur minjtë hyjnë në një shtëpi, ata shpërndajnë shumë baktere dhe sëmundje …

Read More »

OBSH ka publikuar listen e 12 baktereve më të rrezikshme

antibiotic-resistant-bacteria_1488282614-506633

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka publikuar listën e 12 baktereve më të rrezikshme për njerëzit, duke thënë se mjekët po humbasin me shpejtësi mundësitë për trajtim. Në një konferencë shtypi në Londër, OBSH deklaroi se lista ka për qëllim të nxisë zhvillimin e mjekësisë në rastin e baktereve më …

Read More »

Shega, ‘ari i kuq’ për shëndetin tonë

shega_1488232091-9000656

Të gjithë e dimë se shega është shumë e pasur me kolagjen dhe i bën mirë organizmit tonë. Por gjithashtu ky frut i magjishëm shërben edhe si një antikosidant dhe vlerat e saj janë më të larta se një gotë vere e zezë apo një gotë çaji të gjelbër. Shumë …

Read More »

Horoskopi ditor, e martë 28 shkurt 2017

638523__original

Ky është horoskopi për ditën e martë, 28 shkurt 2017 . Njihuni me parashikimin për punën, shëndetin dhe ndjenjat, si do ecë dita për të lindurit e çdo shenje zodiakale. Dashi  Një ditë shumë e lodhshme për të lindurit e kësaj shenje kjo e sotmja. Gjatë orëve të punës do …

Read More »

Katër rastet kur nuk duhet të pini asnjëherë kafe

638401__original

Kafeja përveç se është e shëndetshme, mund të ndikojë edhe negativisht nëse konsumohet në këto raste. Studime të ndryshme kanë treguar se kafeja nuk shërben vetëm për t’u zgjuar nga gjumi, por ul edhe rrezikun për t’u prekur nga kanceri, demenca, sëmundjet e zemrës, përshpejton metabolizmin etj. Por, të njëjtat …

Read More »