Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net
Home / Lajme (page 30)

Lajme

Këto janë dobitë shëndetësore nga kokoshkat

kokoshkat_1487887856-2527415

Sa janë kokoshka kokoshkat “të shëndetshme” varet nga mënyra që i përgatisni. Në formën më të zakonshme, do të thotë kur përgatitja bëhet vetëm me nxemje – kokoshkat janë ushqim me kalori të pakta, të pasura me antioksidantë. Një enë e mbushur me kokoshka të tilla ka vetëm 93 kalori, …

Read More »

Perimet që luftojnë gripin

gripi_1487900118-1541388

Ushqehuni me këto produkte që të qëndroni larg barnave farmaceutike Hudhra – Megjithëse aroma e saj mund të mos jetë e mirë për frymëmarrjen tuaj, hudhra është shumë e shëndetshme për organizmin tuaj. Ajo është e shëndetshme për vetë faktin së ajo përmban fitokimikate që vrasin bakteret, thithin kolesterolin dhe …

Read More »

Ja si t’i çelni flokët në mënyrë natyrale

floket_1487897969-274861

Na ndajnë vetëm pak ditë nga ardhja e pranverës dhe normalisht flokët kanë nevojë për një ndryshim. Sigurisht duke qenë në stinën e luleve edhe flokët preferohen në ngjyrë më të hapur. Por si t’ia bëjnë ato që i kanë të errëta t’i përshtaten stinës, sigurisht pa i dëmtuar ato? …

Read More »

Zbulim fantastik për ata që kanë probleme me dëgjimin

human-hearing_1487929122-135474

Shkencëtarët kanë detyruar qelizat e ndjeshme në vesh, të quajtura “qelizat flokë”, që të rriten nga qelizat embrionale. Kjo teknikë, në qoftë se përsoset me qelizat e njeriut, mund të ndalojë apo të kthejë format më të zakonshme të humbjes së dëgjimit, thuhet sipas një studimi të ri. Qelizat flokë …

Read More »

Spektakli i “Gropës së shenjtë” (Foto/Video)

1-456-780x439

Një fenomen i jashtëzakonshëm është shënuar në Kaliforni, teksa shirat e rrëmbyeshëm kanë shënuar rekordin e tyre në këtë zonë. Niveli i liqenit u ngrit në maksimum ku dhe u shfaq dhe fenomeni i një grope të madhe që thith ujin. Pamjet e filmuara me dron tregojnë liqenin Berryessa në …

Read More »

Zbuloni çfarë tregojnë veshët për shëndetin tuaj

otoplastia_cirugia_de_orejas--780x439

Studimet e shumta kanë provuar se ekziston një lidhje e fortë neurologjike mes pikave specifike të trupit tonë dhe organeve. Një prej tyre është edhe veshi. Veshi është organi kryesor i sistemit të dëgjimit, por ai është i lidhur njëkohësisht ngushtë me problematika të tjera shëndetësore. Po çfarë mund të …

Read More »

Ku shkon dhjami pas humbjes së peshës?

dhjami_1487886184-4340612

Humbja e peshës është një sfidë e madhe dhe vetëm me punë të vazhdueshme arrijmë rezultatin e dëshiruar. Megjithatë, të gjithë ne pyesim – ku shkon dhjami, kur humbim peshë? Derisa disa besojnë se dhjami shkrihet dhe konvertohet në energji, ngrohje ose muskuj, shkencëtarët kanë gjetur një përgjigje të ndryshme, …

Read More »